YUNUS BÜYÜKKUŞOĞLU

Katılacağı Etkinlikler

  Hakkında


  ARTİST 2017 / 27. İSTANBUL SANAT FUARI
  KOLEKSİYONER ONUR ÖDÜLÜ
  YUNUS BÜYÜKKUŞOĞLU
   
  1946 Ankara Mamak doğumludur. Orta ve lise eğitimini İstanbul Vefa Lisesi’nde, üniversite eğitimini İktisadi Ticari İlimler Akademisi ve Gazetecilik Yüksek Okulu’nda tamamlamıştır. Otomotiv sektöründe satış ve üreticilikten sonra sanayicilik hayatı başlamış ve 1968 yılında şu anda otomotiv, beyaz eşya, turizm, sanat ve yatırım alanlarında şirketleri bulunan Fark Holding'in ilk şirketi olan Farplas'ı kurmuştur.  
  Kardeşi Ahmet Zeki Büyükkuşoğlu ile birlikte birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almış ve Çapa İlköğretim Okulu’nun kütüphanesini, Çapa Ortaokulu’nun yan binasını, Kayseri Erciyes İlköğretim Okulu’nun tamamının restorasyonunu, Kayseri Fatoş Büyükkuşoğlu İlköğretim Okulu ve Spor Salonu’nu, Kayseri Yunus Büyükkuşoğlu İlköğretim Okulu’nu, Mamak Yunus Büyükkuşoğlu Lisesi’ni, Gebze Ahmet Zeki Büyükkuşoğlu Ortaokulu’nu, Çerkezköy Hikmet Büyükkuşoğlu Sağlık Ocağı’nı, Bodrum Dereköy Zeki Büyükkuşoğlu İlköğretim Okulu’nu ve İslamhaneleri Yunus Büyükkuşoğlu İlkokulu'nu yaptırmış ve bağışlamışlardır. 
  “Her zaman sanatın yanında” sloganını kendisine ilke edinen Yunus Büyükkuşoğlu şu anda Bodrum'da yaşamakta ve birçok projesinin yanısıra Bodrum'da güncel sanat müzesini kurma hayalini gerçekleştirme aşamasındadır. Eşi Fatoş Büyükkuşoğlu ile 1980'lerde başlayıp, yıllar boyunca oluşturdukları Büyükkuşoğlu Koleksiyonu; Fark Holding şirket binalarında ve Bodrum'da sahibi olduğu Türkiye'nin ilk sanat oteli Casa dell'Arte'de sergilenmektedir. Yunus Büyükkuşoğlu, bu sene Lizbon’da açacağı ‘Casa dell’Arte House Club Lisbon’ sanat otelinde Türk sanatını dünyaya tanıtma hedefini de gerçekleştirmeye devam edecektir.