FARPLAS

Katılacağı Etkinlikler

  Hakkında


  ARTİST 2017 / 27. İSTANBUL SANAT FUARI
  SANATSEVER KURUM ONUR ÖDÜLÜ
  FARPLAS

  Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinden biri olan, Fark Holding’in kurucusu ve Onursal Başkanı Yunus Büyükkuşoğlu, koleksiyonunun ilk eserini, henüz 16 yaşındayken, tam altı ay para biriktirerek satın almış.  Halen evinin salonunda asılı duran, ‘Servet’ adlı ressama ait fırtınaya yakalanmış bir geminin betimlendiği bu tablo, kendisi için koleksiyonun en kıymetli eserlerinden biri…
   
  Koleksiyonerlik Yunus Büyükkuşoğlu için organik olarak ilerlemiş bir olgudur. Yıllarca her Çarşamba gününü sanatçı atölyelerini ziyaret ederek geçirmiş, birçok sanatçıyla halen devam etmekte olan samimi arkadaşlıklar kurmuştur.  Büyükkuşoğlu, koleksiyoner-sanatçı ilişkisini, duygusal / sağlam bağlara dönüştürmüştür. Bu sebeple bugün Büyükkuşoğlu Koleksiyonu’na Yunus Büyükkuşoğlu’nun kurduğu dostlukların, anıların ve yaşanmışlıkların bir birikimi olarak da bakılmalıdır. 
   
  Özel koleksiyonlar, sanat tarihi yazımı için kaynak oluşturur. Bu bağlamda, Büyükkuşoğlu Koleksiyonu’nda bulunan sanatçıların özgün eserlerini, farklı farklı üsluplarını bulmak heyecan vericidir. Bugün Büyükkuşoğlu Koleksiyonu’nda çoğunluğu resimden oluşan 2000’e yakın eser yer alıyor. Kronolojik olarak bakıldığında, 19. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar geliyor ve çoğunluğunu Türk sanatçıları oluşturuyor: Nuri İyem, Neşet Günal, Adnan Çoker,  Alaettin Aksoy, Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz, Neş’e Erdok gibi modern ve çağdaş Türk sanatının kimliğinin belirlenmesinde önemli rol oynayan isimlerden, beden ve kimlik politikaları üzerine işler üreten İnci Eviner, Azade Köker, Selma Gürbüz, Nilbar Güreş gibi kadın sanatçılardan ve daha birçok isimden bahsedilebilir. Ailenin genç kuşak üyeleri, Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter ve koleksiyonun yönetimini üstlenen, The Art Department’ın kurucusu olan kızı Gamze Büyükkuşoğlu’nun etkisiyle koleksiyona son yıllarda Mat Collishaw, Robert Montgomery, Kiki Smith, Maro Michalakakos, Richard Learoyd gibi uluslararası sanat alanında yer alan önemli isimler de eklenmeye devam etmiş, koleksiyon daha fazla mecra ve yönelimi bir arada barındıran, çok boyutlu bir kimliğe bürünmüştür.
   
  FARPLAS A.Ş.
   
  Koleksiyonerliği bir değer yaratmak olarak gören ve bu değeri paylaşmak üzere çalışan Yunus Büyükkuşoğlu’nun ‘Sanatı Paylaşma’ motivasyonu ile son otuz senedir bütün fabrika ve iş yerlerinde sanat eserleri sergileniyor. Sanatın sadece belirli bir kesime hitap eden, fırsat buldukça gidip seyredilen hayatın dışında bir olgudan ziyade, günlük hayatın doğal bir parçası olması gerektiğine inanılıyor. Bu sayede, sanatın insanı büyüten ve bakış açısını genişleten bir araç olduğu düşüncesi ile çalışanlar için sanat, sıra dışı bir olay olmaktan çıkıyor.
   
  Sergilenmeyen eserleri saklamak için, Farplas’ın Gebze Çayırova’da yer alan fabrika binasında geniş endüstriyel bir mekan, ‘Art Space’ adı altında bir sanat alanına dönüştürülmüş.  Bu mekanda koleksiyon deposu dışında, her üç ayda bir, bir tema çerçevesinde koleksiyon sergileri düzenleniyor. Sanatçılar davet ediliyor, sergiler ve sanat üzerine konuşmalar gerçekleştiriliyor. Sergilerle eş zamanlı olarak çalışanlarla her hafta hem sergi, hem de ortak alanlarda yer alan eserlerle ilgili 15-20 dakika süren sanat turları gerçekleştiriliyor. 
   
  Bunun dışında Farplas'ta yapılan üretimden arta kalan atık hammaddeleri dönüştürmek isteyen sanatçıların çalışmalarına da destek veriliyor. Geçtiğimiz yıl fabrikada 3 ay süresince atık malzemeler ile çalışan heykel sanatçısı Bahadır Yıldız’ın, fabrika üretim alanında atık malzemelerle ürettiği heykelleri, Farplas desteği ile ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’nda sergilendi.
   
  Farplas’ta sadece iç mekanlar değil, fabrika çevresinin de yaşanabilirliği önemseniyor. Bu bağlamda koleksiyondan seçilen Seçil Erel’e ait ‘Bulunduğum Mekanlar’ adlı eser, bina giydirmesi olarak kullanılmış, ayrıca fabrika etrafında bulunan su depolarının üzerleri Graffiti sanatçısı Cins tarafından birer sanat eserine dönüştürülmüş.